Az Izland az teljesen váratlanul jött, valamelyik levlistán dobta fel valaki, hogy olcsó a jegy, akar-e még valaki menni északi fényt nézni, és mivel éppen egy olyan végtelen hosszúságú könyv fordítását fejeztem be, amiben a főszereplő kapitány hasonló szélességi fokokon már halálosan unja az auróra varázslatos táncát a kegyetlenül hideg égbolton hétszáz oldalon keresztül*, kedvet kaptam hozzá, hogy én is megunjam egy kicsit.
Szóval, mivel több mint egy hónapom volt indulásig, és Izlandról összesen annyit tudtam, hogy 1. Björk, 2. az általam látott izlandi művészfilmekben legnagyobbrészt elgondolkozva állnak a havas esőben és a szélben, és szomorúan néznek maguk elé, 3. ott volt az első parlament Európában, i.sz. 930-ban, Þingvellirben (ami abból állt, hogy a viking vezérek találkoztak, és kivételesen nem rögtön ütöttek a csatabárddal, hanem beszélgettek egy kicsit, de akkor is), úgy gondoltam, hogy egyrészt például megtanulok izlandiul addig, másrészt kicsit mélyebben is beleásom magam a témába, és beszereztem Arnaldur Indridason krimisorozatát.
Mivel ugyanakkor a könyvek (munka) eléggé felgyűltek a könyvek (hobbi) rovására, csak odáig jutottam az információk terén, hogy az izlandi szokatlanul agglutináló nyelv a skandináv nyelvcsaládban, és hogy egy komolyabb nyelvőrzési mozgalom miatt nagyon kevés a nemzetközi szavuk, még az elektromosságot is rafmagn-nak hívják, továbbá az izlandiak leginkább azzal töltik az idejüket, hogy évtizedekig rágódnak régmúlt ügyeken (szomorúan nézve maguk elé a havas esőben és a szélben), majd váratlanul megölnek valakit, és elsüllyesztik valami vízben. Emellett az is kiderült, hogy amellett, hogy mindenki a keresztnevét és az apja** keresztnevét kapja -son vagy -dottir toldalékkal, ők a keresztnevek alapján rendezik a neveket ábécésorrendbe, és a hivatalos megszólítás a keresztnév, még a bűnözők és a rendőrök között is (nagyon reméltem, hogy ennek az információnak nem fogom különösebb hasznát venni).
A felkészülésem azt is magába foglalta, hogy vennem kellett valami megfelelő méretű hátizsákot, amiben elférnek a cuccaim, miközben hosszas rágódás után végzek valakivel és elsüllyesztem egy krátertóban ráfagy a kezem a fényképezőgépemre, úgyhogy magam elé képzeltem, mit viselne egy izlandi lány, mondjuk Björk a lávamezőn, és hát pont szembejött.
A lélektani felkészülésben az akadályozott, hogy az utazás előtti este még hajnalba nyúlóan társasjátékoztam kevert Martinik mellett (olajbogyóval), így másnap a repülőn kellett befejeznem a napi munkaadagot, néha azért kinéztem az ablakon.
Keflavík (ahol a repülőtér volt) nagyjából 70 kilométerre van Reykjavíktól (ahol a szállásunk volt), és ezt a távolságot bérelt autóval kívántuk legyőzni, amiről nem nagyon akarok beszélni azon túlmenően, hogy ha mégis novellát írnék belőle, annak az lenne a címe, hogy “Hogyan nem öltem meg minden utasomat öt óra repülőzés után egy ismeretlen országban, sötétben és viharos esőben vezetve, végig helyzetjelzővel közlekedve”***. Ennek kapcsán az is kiderült, hogy ha bárkiben felmerülne az a kérdés, hogy “Hány mensatag kell a fényszóró bekapcsológombjának megtalálásához egy számukra új autóban?”, arra az lenne a válasz, hogy “Öt is elég, csak adjunk nekik huszonnégy órát”.
A lakásnál szerencsére már ott várt minket a tulaj, hogy átadja a kulcsot és megmutogassa a dolgokat, és többek között arra is figyelmeztetett, hogy ha elmegyünk, mindenképpen zárjuk be az ablakokat. Burglars? – kérdeztem egy kicsit csodálkozva, mert úgy tudtam, hogy Izlandon kiemelten visszafogott, szinte nonegzisztens a bűnözés (még ha Indridason művei azt is sugallják, hogy ha lecsapolnának pár tavat, talán romlana a statisztika), de Helgi (férfinév) csak annyit válaszolt, hogy No, stray cats.
Utána még bementünk a városközpontba, a Drunk Rabbit (eredetileg Dead Rabbit****, de a számlán például a Drunk Rabbi név állt) nevű pubba, ahol egy izlandi viking balladásította élőben a kortárs slágereket Lady Gagától Siáig, majd idővel hazatértünk, hogy másnap tényleg nekilássunk a szigetnek.
Sikerült elkapni a sarki fényt?
KedvelésKedvelés
Izland, hurrá! Engem kb. 14 éves koromban kezdett izgatni (Utazás a Föld középpontja felé filmverzió – utána éveken keresztül féltem a csillaghegyi uszoda medencéjében, hogy jön valami mélységben élő óriás gyík és majd jól leharapja a lábam), mindenféle különös dolgot beleláttam a szigetbe, az én elképzeld országom volt, filmet találtam ki, amiről azt képzeltem, hogy izlandi, általam elképzelt, nagymamám varrta ruhát, amiről már-már elhittem, hogy izlandi. Akkoriban nem volt net, hihetetlenül kevés információhoz tudtam csak Izlandról hozzáférni. Mivel már akkoriban is megrögzött városi patkány voltam, természetesen Reykjavíket is felruháztam mindenféle attribútumokkal. Végül sok-sok évvel később jutottam el oda a 10 éves kisfiammal. Akkor éreztem talán először határozottan, hogy megvalósult egy álmom. (Szerintem e vonzalom folyománya az Észak bu…-ságom.) Aztán kicsit más irányt vett a életem, az álmaim. De Izland persze jelen van akkor is! Buenos Aires-i tangóesten a bizalmaskodó öregúrnak azt lódítom, hogy izlandi vagyok. Van egy izlandi tangó cipőm is, újrahasznosított halbőrből. A Teatro Colónban Izlandon vásárol, nagyon finom szálú fekete gyapjúból kötött csipke stólát viseltem. Az ágyam mellett van egy darab szürke lávakő, amelyet a Gullfoss vízesésnél kaptam fel. Egy darabka Izland… Ezt szorongattam, amikor a pozitív mammográfia vizsgálat után ultrahang vizsgálatra várakoztam.
Szeretnék tangózni Izlandon – nagy álmom ez. Felvenni a La Vikinga cipőim, és vállamon a kötött stólával bevonulni valamelyik ottani milongára. :DDD
Kicsit hosszú eresztés lett és rólam szólt, ne haragudj érte, csak kikívánkozott belőlem ezen az izlandiasan sötét reggelen, skandináv melankóliával ébredve. Nyugodtan kitörölheted! :)
Érezd nagyon jól magad, ha még ott vagy, és várom a folytatást!
KedvelésKedvelik 1 személy